Żywienie szczeniąt wg. Pedigree
Uwagi ogólne
Żywienie szczenięcia jest jednym z ważniejszych zadań stojących przed właścicielem, gdyż od właściwej diety zależy prawidłowy rozwój zwierzęcia. Do trzeciego-czwartego tygodnia życia szczenięta spożywają wyłącznie mleko matki, które dostarcza im energii i wszystkich składników odżywczych. Od około 3 tygodnia życia małe pieski robią się bardzo ciekawskie i interesują się jedzeniem przeznaczonym dla suki, należy wtedy uważać, by nie jadły tego, co spożywa mama, gdyż pokarm dla psów dorosłych, w tym ten dla suk karmiących ma inne proporcje składników odżywczych, niż karma dla rosnących szczeniąt. Początkowo, szczenięta spożywają niewielkie ilości pokarmów stałych, które z dnia na dzień stanowią coraz większy element diety, aż w końcu przestają zupełnie przyjmować mleko (tzw. odsadzenie dietetyczne). Zazwyczaj od 6 tygodnia szczenięta jedzą wyłącznie pokarm stały. W tym czasie hodowca powinien zadbać, by nie spożywały tego, czym żywi się ich mama, lecz wprowadzić pokarm specjalny dla szczeniąt- karmę mokrą lub namoczoną karmę suchą typu junior.
W wieku 6-8 tygodni rozpoczyna się tak zwany okres poodsadzeniowy czy też odsadzenie behawioralne- szczenięta opuszczają dom rodzinny i idą do nowych właścicieli. Jest to czas intensywnego wzrostu i rozwoju, dlatego należy podawać pokarm o zrównoważonej ilości energii i odpowiedniej zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Szczególnie ważne jest zapewnie odpowiedniej proporcji wapnia i fosforu- minerałów odpowiadających za zrównoważony rozwój szkieletu. Stosunek wapnia do fosforu w pokarmie dla szczeniąt powinien wynosić od 1:1 do 1,8:1 i taki występuje w karmach typu junior. Niestety w domowych warunkach ciężko to osiągnąć i zwykle ten stosunek przesunięty jest na korzyść zwiększonej ilości fosforu, co powoduje zaburzenia w rozwoju kości i stawów. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest podawanie karm komercyjnych o stałym, niezmiennym składzie, uwzględniających szczególne potrzeby żywieniowe dorastających psów.
Wiek około 6 miesiąca życia to czas, w którym rasy miniaturowe i małe kończą swój wzrost, a rasy duże i olbrzymie wchodzą w fazę najintensywniejszej rozbudowy szkieletu i powiększania masy mięśniowej. W związku z tym, potrzeby żywieniowe takich ras, jak : Chihuahua, Yorkshire Terierów czy Maltańczyków są zupełnie inne niż dogue de Bordeaux, Owczarka Niemieckiego czy Bernardyna. Szczególnie ważna jest zrównoważona ilość energii w pokarmie, odpowiednia ilość białka, jak również właściwe proporcje witamin i minerałów. Dlatego też sugeruje się, by w tym czasie stosować karmy ukierunkowane na wielkość psa, uwzględniające te szczególne potrzeby żywieniowe.
Od samego początku powinno się przywiązywać wyjątkową uwagę do żywienia rosnących psów. Oprócz właściwie dobranej karmy, ważne jest, by nie wprowadzać gwałtownych zmian w żywieniu szczeniąt, zwłaszcza, gdy zabieramy je z hodowli do nas. Nagła zmiana diety i podawanie pokarmu innego niż dostawał u hodowcy może spowodować problemy żołądkowe jak wymioty czy biegunka. Najlepiej wprowadzać nowe pokarmy przez kilka –kilkanaście dni, stopniowo mieszając z pokarmem, które szczenię otrzymywało wcześniej. To uchroni wrażliwy przewód pokarmowy szczeniąt przed podrażnieniem i zapobiegnie wymiotom czy biegunkom.
Stres w nowym domu a jedzenie
Jeśli Twój szczeniak przeżywa stres adopcyjny i pojawiają się u niego objawy żołądkowo- jelitowe takie jak wymioty czy biegunka, staraj się nie drażnić dodatkowo jego przewodu pokarmowego. Szczenię traci dużą iloś płynów, więc podawaj kilkanaście razy dziennie niewielkie ilości wody, by zapobiec odwodnieniu. Po kilku godzinach zacznij wprowadzać pokarm w bardzo małych ilościach. Na początku może to być sam dobrze ugotowany biały ryż, który jest bardzo delikatny dla żołądka. Dopiero, gdy biegunka i wymioty zaczną ustępować możesz stopniowo wprowadzać inne pokarmy dla Twojego szczeniaka. Jeśli jego stan nie ulegnie poprawie w ciągu jednego dnia, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii.
Szczenięta mają szczególne potrzeby żywieniowe
Szczenięta są z reguły bardzo aktywne i rosną w bardzo szybkim tempie, dlatego wymagają dwa razy wyższej ilości kalorii niż pies dorosły. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie specjalnych karm dla szczeniąt, których receptura została opracowana tak, by zapewnić wymaganą ilość energii dla aktywnego trybu życia oraz, by sprostać specyficznym zapotrzebowaniom żywieniowym szczeniąt. Jedną z ważniejszych kwestii jest zadbanie o odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów dla wzrostu kości, mięśni i stawów.
Wybierając karmę dla szczenięcia, warto przyjrzeć się wielkości i teksturze granul, by mały pies mógł bez problemu je pogryźć. Dlatego z powodu większej wielkości granul, ale również innych potrzeb żywieniowych dorosłych psów, należy karmić szczenięta specjalnymi karmami, opracowanymi specjalnie dla nich.
Ponad 40 lat badań nad recepturą karmy dla szczeniąt Pedigree® zaowocowały stworzeniem idealnie skomponowanego posiłku, zapewniającego właściwą porcję białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów dla optymalnego wzrostu i rozwoju szczenięcia. Składniki są tak dobrane, by były łatwo strawne, przyswajalne i bezpieczne dla delikatnego żołądka szczenięcia. Podawanie karmy Pedigree® dla szczeniąt jest zdecydowanie lepszym wyborem żywieniowym, niż samodzielne przygotowywanie posiłków. Wybierając Pedigree® masz szeroki wybór karm mokrych ( w puszkach i tackach) oraz suchej karmy w wygodnych workach. Możesz również jeszcze bardziej urozmaicać posiłki swojemu psu, mieszając dwa rodzaje karm lub też, w przypadku małych szczeniąt, moczyć suche krokiety w ciepłej wodzie. Zawsze zwracaj uwagę, by Twój podopieczny oprócz pełnowartościowego i zdrowego posiłku otrzymał stały dostęp do świeżej i czystej wody.
Jeśli Twój szczeniak zostawia karmę poza miską np. na podłodze lub nie chce jej jeść, nie zachęcaj go podawaniem karmy z ręki czy karmieniem innymi smakołykami. Taki sposób oferowanie jedzenia wprowadza złe nawyki żywieniowe i uczy Twojego pupila, że może wybrzydzać, gdyż dostanie coś lepszego. Najlepiej postępować tak, że jeśli szczenię nie zje posiłku przez 30 minut, należy zabrać miskę z jedzeniem i wyjąć kolejną porcję przy następnej porze karmienia. Dzięki temu wykształcimy właściwe nawyki żywieniowe, a szczenię szybko zrozumie, że istnieją stałe pory posiłków.
Można także podawać psu małe przekąski między posiłkami, co wzmocni Waszą więź i dostarczy Twojemu psu dodatkowej radości. Część z nich, jak Pedigree Dentastix® ma działanie prozdrowotne. Jednak pamiętaj, by nie przesadzać z ilością dodatkowych przysmaków oraz o minimalnym zmniejszeniu ilości posiłku podstawowego. Dzięki temu Twój pies będzie w dobrej kondycji i nie będzie grozić mu nadwaga czy nawet otyłość.
Przejście z jedzenia dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów
Szczenięta rosną bardzo szybko, dlatego w okresie wzrostu wymagają pożywienia bogatego w energię, białka, wapń i fosfor. Nie powinno się za wcześnie wprowadzać diety dla psów dorosłych, gdyż może to spowodować problemy ze wzrostem oraz zmiany w obrębie kości oraz stawów.
Wybór właściwego czasu na zmianę karmy
Karmę dla psów dorosłych można podawać, gdy pies osiągnie rozmiary właściwe dla dorosłego psa-wtedy, gdy zakończony został wzrost-czyli wszystkie organy wewnętrzne, kości, stawy oraz mięśnie osiągnęły swój właściwy rozmiar i pełnią swoją funkcję w 100%.
Nie każdy pies rozwija się w takim samym czasie. Moment zakończenia wzrostu jest skorelowany z rasą psa i jego wielkością. Psy ras miniaturowych i małych kończą etap wzrostu wcześniej- w wieku 9-12 miesięcy, a psy średnie, duże i olbrzymie, nawet 12 miesięcy później. Bardzo ważne jest, by dowiedzieć się, w jakim wieku Twój pies osiągnie swoje prawidłowe rozmiary i wprowadzić karmę dla dorosłego psa w odpowiednim momencie. Dla poszczególnych wielkości psów wygląda to następująco:
9-12 miesięcy dla ras miniaturowych i małych, takich, jak np. : Chihuahua, Pudel Miniaturowy, Yorkshire Terier, Maltańczyk, Buldożek francuski, czy Springer Spaniel;
12-15 miesięcy dla ras średnich, jak: Spaniele, Boksery, Foxterriery, Sznaucery Średnie, Labradory i Retrievery;
18-24 miesiące dla ras dużych i olbrzymich, jak dogi niemieckie i nowofundlandy, Sznaucery olbrzymy, owczarki środkowoazjatyckie, Airedale Terrier;
Przejście na karmę dla dorosłych psów
Aby uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych i biegunki u Twojego psa, wprowadzaj każdą nową karmę stopniowo. Okres 7 dni jest wystarczająco długi, aby bez problemów zmienić karmę psa ze szczenięcej na przeznaczoną dla psów dorosłych. Ustal dzienną dawkę pokarmu dla psa, kierując się zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu oraz indywidualnymi cechami jak aktywność fizyczna czy sterylizacja. Aby obliczyć wielkość jednorazowej porcji dla psa, podziel całą dzienną objętość jedzenia na kilka (2-3) posiłków. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej ilości, gdyż można bardzo łatwo doprowadzić do otyłości psa.
Karma mokra, sucha, czy obie jednocześnie?
Spośród ogromnej ilości karm dostępnych na rynku stoimy przed dokonaniem trudnego wyboru. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę: wiek naszego czworonoga, płeć, sterylizację, stan fizjologiczny oraz ewentualne choroby, jak np. cukrzyca czy problemy ze stawami.
Wybierając karmę, powinniśmy zwrócić uwagę na opakowanie- nie tylko na jego wygląd, wielkość i kolorystykę. O wiele ważniejszym jest sprawdzenie, czy jest na nim napisane: kompletna i w pełni zbilansowana karma. Termin ten oznacza, że dana karma zawiera wszystkie niezbędne składniki: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały we właściwych proporcjach oraz zapewnia odpowiednią ilość energii Twojemu psu. Dzięki temu masz pewność, że dostarcza ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie wymaga dodatkowej suplementacji. Oprócz stopnia zbilansowania karmy warto zwrócić uwagę, dla jakich psów jest przeznaczona: czy jest to karma dla szczeniąt czy psów dorosłych oraz dla jakich ras jest dedykowana- miniaturowych i małych, średnich czy dużych. A jeśli Twój pies posiada szczególne potrzeby żywieniowe np.: potrzebujesz karmy dla psa z alergią pokarmową, czy karmy dla psa cukrzyka, również powinieneś szukać tych informacji na etykiecie oraz koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Przeglądając ofertę dostępnych karm, z pewnością zauważysz bardzo dużą różnorodność produktów: mokre karmy w puszkach i saszetkach oraz suche karmy w workach. Które z nich powinieneś wybrać i dlaczego? Poniżej kilka rad, które ułatwią Ci wybór:
Sucha karma: dużo składników odżywczych w małej objętości
Niewielka ilość wody powoduje, że sucha karma zajmuje małą objętość, jest więc idealna dla psów dużych ras. Dodatkowo, pielęgnuje zęby i dziąsła, chroniąc przed odkładaniem płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Sucha karma dzięki odpowiedniej teksturze, wielkości granul oraz dodatku np. ekstraktu z eukaliptusa zapobiega gromadzeniu się bakterii, odpowiadających za nieświeży oddech oraz powstawanie kamienia nazębnego. Ponadto jej działanie mechaniczne i ścierające płytkę nazębną redukuje kamień nazębny, zmniejszając w ten sposób stan zapalny dziąseł. Dzięki temu Twój pies będzie miał zdrowe i lśniące zęby oraz świeży oddech.
Zdarza się, że niektóre szczenięta mogą wyrażać niechęć do spożywania suchej karmy, ale zazwyczaj po tygodniu przyzwyczajają się do niej. Sposobem na przekonanie małego pieska do tego rodzaju karmy jest jej zmiękczanie ciepłą wodą dodawaną w coraz mniejszych ilościach. Dzięki temu szczenię szybko przywyknie i zacznie spożywać suchy pokarm.
Mokra karma: satysfakcjonujący posiłek na duży apetyt
Miska mokrej karmy zawiera połowę mniej kalorii, niż jej suchy odpowiednik. Jest to bardzo ważna informacja dla właścicieli posiadających psy z dużym apetytem i nadwagą, gdyż podając większą objętość dostarczamy mniejszej liczby kalorii. Znakomicie sprawdza się u psów otyłych, które chcemy odchudzić.
Dodatkową zaletą karm mokrych jest zawartość stosunkowo dużej ilości wody- nawet do 80%, a to obniża ryzyko formowania się kamieni w pęcherzu moczowym oraz zapalenia dróg moczowych. Jeśli posiadasz psa, który przyjmuje małą ilość płynów, mokra karma jest bardzo dobrym wyborem.
A może mieszać suchą i mokrą karmę?
Podawanie dwóch rodzajów karm jest bardzo popularne i niesie za sobą wiele zalet. Dzięki temu łączymy zalety jednej i drugiej: ochronę i dbanie o zęby oraz zapobieganie chorobom dróg moczowych. Dodatkowo zapewniamy większą różnorodność smaków, kształtów oraz tekstury. Należy jednak pamiętać, by w odpowiedni sposób dawkować karmę- zgodnie z tym, co widnieje na etykiecie, tak by psa nie przekarmiać i nie doprowadzić do nadwagi czy otyłości.
Z pełnoporcjową i kompletną karmą Pedigree® zarówno szczeniak, jak i dorosły pies otrzyma znakomite źródło wysokiej jakości składników odżywczych oraz odpowiednią ilość energii. Staraj się wybierać różne propozycje Pedigree® dla Twojego pupila. Pamiętaj również, by Twój szczeniak miał zawsze dostęp do świeżej wody, gdyż jej brak prowadzi do odwodnienia i jest szkodliwy dla zdrowia.
żródło: Pedigree
O NAS
Serdecznie dziękujemy naszym dotychczasowym oraz przyszłym Klientom za zaufanie jakim nas obdarzyli. To dzięki Wam stale dążymy do polepszania jakości naszych usług i oferty
Cieszymy się, że obok oferowania najwyższej klasy produktów, od samego początku udaje nam się pozostawać w stałym kontakcie z Państwem. Obecnie, aby ten kontakt ułatwić, oddajemy w Państwa ręce nową, odświeżoną witrynę. Za cel stawiamy sobie stałe podnoszenie jakości naszych usług, dlatego w przyszłości, na skutek stale rosnącego zainteresowania nami na lokalnym rynku, planujemy otwarcie sklepu internetowego.